Hipoterapia to forma rehabilitacji psycho-ruchowej do której wykorzystuje się konie. Ta forma zabiegów z powodzeniem stosowana jest w świecie już od lat 60-tych XX w. Hipoterapia stanowi jedną z form rehabilitacji wieloprofilowej. Uniwersalność metody polega na jednoczesnym oddziaływaniu ruchowym, sensorycznym, psychicznym i społecznym.
W ośrodku uczniowie nie tylko jeżdżą na koniach, ale także uczestniczą w zajęciach z terapii manualnej tzn. czyszczą konie, czyszczą podkowy, karmią zwierzęta, sprzątają i porządkują teren. Z zajęć korzystają przede wszystkim uczniowie klas I i II ze Szkoły Przysposabiającej. Do zajęć z młodzieżą wykorzystuje się konie rasy huculskiej. Zwierzęta są łagodnego usposobienia i specjalnie przygotowane do pracy z osobami niepełnosprawnymi.
Warto wspomnieć, że koń huculski to jedna z najstarszych ras hodowlanych w Polsce. Zwierzęta tej rasy są nieduże, ale twarde i niewybredne, odporne na choroby i trudy życia. Stały kontakt z człowiekiem sprawił jednak, że hucuły to konie łagodne, przyjacielskie czy wręcz towarzyskie. Stąd ta rasa znakomicie nadaje się do zajęć z hipoterapii dzięki której dochodzi m.in. do normalizacji napięcia mięśniowego, doskonalenia równowagi, koordynacji, orientacji w przestrzeni do zmniejszenie zaburzeń emocjonalnych czy rozwijania pozytywnych kontaktów społecznych.