Pouczająca wycieczka do Sądu Rejonowego

Przed rozpoczęciem rozprawy pani Sędzia opowiedziała młodzieży o swojej pracy oraz przedstawiła wokandę spraw, które mogliśmy obserwować. Uczniowie uczestniczyli w trzech procesach sądowych z udziałem obrońcy i prokuratora w charakterze publiczności.  Rozprawy dotyczyły kradzieży, niszczenia mienia oraz składania fałszywych zeznań.

Po każdej rozprawie pani Sędzia przybliżała nam niektóre niuanse prawne dotyczące zakończonego procesu i konieczności mówienia prawdy. Ponadto uczniowie mieli możliwość, zadawania pani Sędzi pytań dotyczących konkretnych przypadków łamania prawa przez nieletnich. Liczne pytania młodzieży świadczyły o ich zainteresowaniu omawianą problematyką. Udział w rozprawie sądowej to  lekcja, która na długo zapadnie  w naszej pamięci.

Aktywnie spędzamy czas – warsztaty terapeutyczno – integracyjne

Na początku grudnia zakończyły się warsztaty terapeutyczno – integracyjne organizowane w naszej szkole z inicjatywy Stowarzyszenia Dla Dobra realizowane przy wsparciu finansowym Miasta Rybnika.

Wycieczka do teatru

Tutaj odbyła się lekcja biblioteczna , na której w bardzo ciekawy sposób została przedstawiona legenda o Skarbniku, duchu kopalni. Otóż, uczniom został zaprezentowany japoński teatr ilustracji- KAMISHIBAI. Sztuka opowiadania połączona z pokazywaniem ilustracji wsuwanych do drewnianej skrzyneczki, z piękną japońską muzyką oraz śląską legendą o Skarbniku, to było coś, co urzekło i zaczarowało.

Po wielu atrakcjach, poganiani mrozem, uczniowie wszystkich klas spotkali się pod Teatrem Ziemi Rybnickiej, by obejrzeć historię o samotności, odrzuceniu i tolerancji, czyli historię Quasimodo i Esmeraldy. Na sali było dużo śmiechu i ogromne brawa dla aktorów. Tak też grudzień, czas przedświąteczny przyniósł uśmiech i atrakcje artystyczne .

Wycieczka do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku

Louis Braille to francuski twórca alfabetu dla niewidomych. Poprzez udział w ćwiczeniach uczniowie mieli okazję poznawać świat pozostałymi zmysłami …oprócz wzroku.

Ponadto zapoznali się z różnego rodzajami czytakami cyfrowych książek mówionych. Czytak to odtwarzacz, który rozmiarami przypomina średniej wielkości telefon bezprzewodowy.

Uczniowie zapoznali się również z książkami czytanymi przez lektorów nagranych na kasetach magnetofonowych, na płytach CD w formacie MP3 oraz na kartach pamięci do czytaków.
Zwiedziliśmy Wypożyczalnię, Czytelnię oraz Oddział dla Dzieci i Młodzieży.
Kolejnym celem naszej wycieczki był Teatr Ziemi Rybnickiej. Tam zwiedziliśmy wystawę grupy artystycznej "Format" oraz wystawę w "Galerii Oblicza".

Zaangażowanie i uśmiechy uczniów świadczyły o interesującej i udanej wycieczce.

Tydzień Regionalny za nami

Zanim uczniowie przystąpili do rysowania mieli okazję zapoznać się z krótką charakterystyką poszczególnych obiektów. Mogli skorzystać z podpowiedzi lub narysować inny obiekt. Kolejnego dnia nasza młodzież uczestniczyła w zwiedzaniu kopalni Guido w Zabrzu. Zjazd windą ponad 300 metrów pod ziemię oraz przejażdżka podziemna kolejką bardzo się uczniom podobały. Wyjazd odbywał się w ramach działania projektowego współfinansowanego przez Miasto Rybnik.

W środę na terenie szkoły zorganizowano spotkanie z piosenką śląską. Nie zbrakło popularnej Karolinki, była opowieść o św. Barbarze patronce górników oraz bajka o Czerwonym Kapturku po śląsku. W czwartek młodzież uczestniczyła w zwiedzaniu Muzeum w Rybniku. Podczas lekcji muzealnej uczniowie poznali zanikające zawody rzemieślnicze. W tym sam czasie w szkole zorganizowano warsztaty szkolne pt. „Anioły z masy lejnej” oraz konkurs ze znajomości gwary śląskiej.