Archiwum postów

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2006

Boże Narodzenie tuż, tuż

21.12.2011

 

Nasza szkoła przybrała już odświętną szatę. Pojawiła się  choinka, są także kolorowe lampki. Szkolne korytarze również zostały udekorowane. Uczniowie podczas zajęć także wykonywali różnorodne ozdoby i dekoracje świąteczne. Wszak grudzień to czas szczególny. 

Z początkiem miesiąca rozpoczyna się okres przygotowawczy do nadejścia Świąt Bożego Narodzenia. Chrześcijańskie święto Bożego Narodzenia zostało wprowadzone w starożytności dla uczczenia tajemnicy narodzenia Jezusa Chrystusa. Zaczęto je obchodzić w IV wieku. Święto zostało poprzedzone okresem przygotowawczym, czyli adwentem  połączonym z postem oraz – wigilią.  

 

 

Z tym wyjątkowym dniem w roku, wiąże się wiele wierzeń ludowych, takich jak przekonanie o tym, że woda w źródłach i potokach zamienia w wino, a zwierzęta mówią ludzkim głosem.  Na podstawie pogody w kolejnych dniach od 25 grudnia do 6 stycznia wróżono, jaka będzie pogoda w kolejnych miesiącach przyszłego roku.  

Trudno wyobrazić sobie Święta bez śpiewania kolęd, zwyczaju szczególnie pielęgnowanego w krajach słowiańskich, z którym wiąże się nieco już zanikający inny zwyczaj – kolędowania, czyli obchodzenia domów ze śpiewem kolęd i składaniem życzeń. Trudno także wyobrazić sobie Święta bez przybranej ozdobami choinki.  Zwyczaj ten jest stosunkowo młody, choć w wielu kulturach i religiach drzewo iglaste od dawien dawna było symbolem życia.

 

 

 Jednak świąteczne drzewko w z postaci zbliżonej do tej którą znamy pojawiło się w niemieckiej Nadrenii na przełomie XV i XVI wieku. Symbolizujące rajskie drzewo świerki lub jodły przyozdabiano jabłkami dla przypomnienia odkupienia grzechu pierworodnego, świeczkami – na znak światła Chrystusa, zaś na czubku umieszczano gwiazdę betlejemską czyli zwiastun narodzin Zbawiciela. Do Polski zwyczaj strojenia świątecznego drzewka przywędrował dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku.

Święta kojarzą nam się również z życzeniami wypisywanymi na specjalnie ozdobionych kartkach. Pierwszą taką kartkę z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia wysłano w Anglii w 1842 r. Tak naprawdę jednak zwyczaj wysyłania życzeń świątecznych na specjalnych kartkach stał się popularny na całym świecie dopiero w latach 20. XX wieku. W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX w., najwcześniej na terenie Galicji.

Korzystając z okazji Dyrekcja, pracownicy oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 6 składają Państwu serdeczne życzenia świąteczne. Dużo zdrowia, wielu radosnych chwil przy wigilijnym stole, spotkań w gronie rodzinnym oraz wiele życzliwości. Nich te święta obudzą w nas pokłady życzliwości i wzajemnego zrozumienia zaś nadchodzący Nowy Rok obfituje wyłącznie w radosne chwile.