Archiwum postów

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2006

Tydzień Regionalny 2011

12.12.2011

 

W dniach od 5 do 9 grudnia w Zespole Szkół nr 6 w Rybniku odbywał się Tydzień Regionalny. W tym czasie młodzież  uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach  ukierunkowanych  na pogłębienie wiedzy zakresu  zwyczajowości i obrzędowości  śląskiej.    

Uczniowie z klas zawodowych oraz przysposabiających  zobaczyli  film prezentujący najciekawsze zdaniem twórców miejsca w naszym województwie. Podczas spotkania zorganizowanego w szkolnej auli  uczniowie oglądali także fotografie śląskich zabytków.   Po obejrzeniu filmu ramach w szkolnej świetlicy zorganizowano  konkurs plastyczny, w  którym  uczniowie rysowali obiekty związane ze Śląskiem czy z Rybnikiem. Na pracach pojawiły się zatem  szyb Głowacki  z zabytkowej kopalni Ignacy, schody wraz z fontanną przed RCK czy zalew rybnicki.  W ramach wspomnianego tygodnia  uczniowie zobaczyli także baśń Hansa Christiana Andersena „Świniopas”. Spektakl odegrany po śląsku zaprezentowali rodzice dzieci uczęszczających do Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Rybniku-Golejowie.

 

Spektakl spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony uczniów. Na zakończenie Tygodnia Regionalnego zorganizowano konkurs na znajomość gwary oraz zabytków związanych z Rybnikiem. Zmaganiom towarzyszyły występy artystyczne w wykonaniu młodzieży. Ponadto w trakcie spotkania uczniowie mogli zobaczyć scenkę odegraną  do wiersza „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredro.  Wiersz odczytano  po śląsku, zaś w role tytułowych bohaterów wcielili się nauczyciele szkoły. W akademii zorganizowanej z okazji podsumowania Tygodnia Regionalnego uczestniczyli również znamienici goście w tym m.in. przestawicie kopalń, Rady Miasta oraz Rady Dzielnicy, literaci , członkowie Stowarzyszenia „Dla Dobra” oraz dyrektor Domu Kultury w Rybniku- Boguszowicach. Ostatnim akcentem Tygodnia Regionalnego było spotkanie z Jerzym Buczyńskim literatem , autorem opowiadań o tematyce ludowej oraz  Józefem Porwołem autorem wierszy opisujących piękno mowy i ziemi śląskiej.