Szukaj:
O nas
Dyrekcja
Grono pedagogiczne
Sekretariat
Pedagog szkolny
Psycholog
Higienistka
Świetlica
Biblioteka
Stołówka
Samorząd Szkolny
Rada rodziców
Historia szkoły
Oferta
IX Liceum Ogólnokształcące
Branżowa Szkoła I stopnia
Branżowa Szkoła II stopnia
Szkoła Przysposabiająca do Pracy
Prezentacja szkoły
Zajęcia terapeutyczne
Dokumenty
Statut szkoły
Kalendarz roku szkolnego 2022/23
Program profilaktyczno-wychowawczy
Plan dydaktyczno-wychowawczy
Zestaw podręczników 2022/23
Egzaminy
Projekty
eTwinning
Erasmus+
Power
Granty Urzędu Miasta Rybnika
Niepełnosprawni sprawni sportowo
Drukarz – zawód z przyszłością
Ubezpieczenie
Rekrutacja 2023/24
RODO
Kontakt
Deklaracja dostępności
Konferencja edukacyjna o seksualności osób niepełnosprawnych
W poniedziałek 24 marca w Zespole Szkół nr 6 zorganizowano konferencję naukową pt. „Ja – Ty- My.” Seksualność osób niepełnosprawnych. Spotkanie zainicjowało cykl spotkań dotyczących tej problematyki, a jego realizacja była możliwa dzięki Stowarzyszeniu „DLA DOBRA”, które na ten cel otrzymało dofinansowanie z Miasta Rybnika.
Do udziału w tym spotkaniu zaproszono Elżbietę Żytyńską-Chwast konsultanta ds. seksuologicznych, pedagoga specjalnego, członka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, która mówiła o wielu aspektach seksualności osób niepełnosprawnych. Zbigniew Wajda – psycholog i psychoterapeuta zaproponował zebranym rozmowę „o tym…” czyli jak rozmawiać o seksualności z młodzieżą niepełnosprawną. Na zakończenie głos zabrał teolog, moralista, dziekan Wydziału Teologicznego UŚ, kierownik Zakładu Nauk o Rodzinie. ks. dr hab. Antoni Bartoszek, który mówił na temat „Seksualność osób niepełnosprawnych – dar i zadanie".
Konferencja była adresowana do rodziców, nauczycieli, wychowawców, opiekunów oraz do tych wszystkich, którzy pracują z osobami z niepełnosprawnością i którzy stykają się z tą problematyką na co dzień. Celem konferencji było przybliżenie specyfiki rozwoju psychoseksualnego osób niepełnosprawnych oraz czynników, jakie mają decydujący wpływ na postrzeganie przez nich swojej seksualności, możliwości realizacji się w rolach społecznych oraz dążenia do dojrzałej seksualności osób niepełnosprawnych. Konferencji towarzyszyły stoiska na których zaprezentowano prace uczniów wykonane w specjalistycznych pracowaniach. Największym powodzeniem cieszyły się oczywiście wypieki przygotowane w pracowni gospodarstwa domowego.
Zapraszamy do galerii.