Terminy egzaminów zawodowych
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca br. do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca br. do 9 lipca. Natomiast egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.
Do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Dziś, 24 kwietnia br. Minister Edukacji Narodowej podpisał nowelizację stosownego rozporządzenia.
Od czwartaku 16 kwietnia wchodzi w życie rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia nakładające na nas powszechny obowiązek zakrywania nosa i ust podczas przebywania w miejscach publicznych
Jednak są miejsca, w których maski potrzebne są stale nie tylko w sytuacji wyjścia do sklepu czy apteki. To m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku czy Fundacja na rzecz Onkologi „Rakowi-Stop”, których personel jest na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Z powierzonego materiału w szkolnej pracowni krawieckiej nauczycielki Zespołu Szkół nr 6 w Rybniku włączyły się bezinteresownie w akcję szycie maseczek bawełnianych. Gotowe maseczki zostaną dostarczone do rybnickiego szpitala w najbliższym czasie.
Nauczyciele Zespołu Szkół nr 6 wykonują na drukarkach 3D przyłbice ochronne dla Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Rybniku. Praca wykonywana w domu na szkolnych drukarkach 3D stanowi cenne wsparcie dla licznego personelu placówki zapewniającego całodobową opiekę nad 150 osobami będącymi w podeszłym wieku. Wierzymy, że przyłbice będące aktualnie towarem deficytowym będą cennym wsparciem rzeczowym w walce z koronawirusem.
Kształcenie na odległość w szkołach i placówkach oświatowych zostało przedłużone do 26 kwietnia 2020r.
Przypomnijmy, że w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19, zmieniliśmy przepisy, dzięki którym możliwe jest prowadzenie kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych. Określiliśmy również zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzyliśmy możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów.
W czasie ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych związanego z zagrożeniem epidemiologicznym nauka jest realizowana na odległość. Za jej organizację odpowiada dyrektor szkoły.
Organizując kształcenie na odległość dyrektor musi pamiętać o uwzględnieniu zasady bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń umożliwiających komunikację elektroniczną. Oznacza to, że dobór narzędzi przy tej formie kształcenia powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telewizor, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju uczniów, a także sytuację rodzinną uczniów.
Dyrektor musi również ustalić z nauczycielami tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych klas, uwzględniając m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia. Dyrektor określa też formy kontaktu czy konsultacji nauczyciela z rodzicami i uczniami.
Nauka prowadzona na odległość może być realizowana z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczyciela, w szczególności tych rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (w szczególności platforma edukacyjna www.epodreczniki.pl), Centralnej i Okręgowych Komisji Egzaminacyjnej, a także emitowanych w pasmach edukacyjnych programów Telewizji Publicznej i Polskiego Radia.
W przypadku przedszkoli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej nauczyciel ma obowiązek poinformowania rodziców o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez dziecko w domu.