Archiwa

II plener fotograficzny

16.04.2013

 

W ramach konkursu z okazji XX Tygodnia Ziemi organizowanego przez Urząd Miejski w Zabrzu, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu klasa I a/p i I c/p z paniami Oktawią i Adrianną urządziły plenery fotograficzne. Pierwszy odbył się w okolicach hałdy w Boguszowicach. Drugi plener zaplanowany na cały dzień odbył się w kilku urokliwych miejscach naszych okolic.

Wycieczka rozpoczęła się w centrum Rybnika, następnie pojechaliśmy na Gzel, potem do Rud Raciborskich i nad Zalew Rybnicki. Tematem przewodnim była woda jako skarb naszej planety. Szukaliśmy przejawów życia związanych z wodą, wody jako siedliska i ostoi różnych gatunków oraz  wody w działalności człowieka. 

       

Na wycieczce dzielnie oprowadzał nas znawca terenów-uczeń Marcin Holewik. Pomagał nam również tata naszego ucznia Pan Kwiotek. Wspólnymi siłami i pomysłami, mimo zimna i narastającego deszczu, mgły która nie sprzyjała fotografowaniu uczniowie stworzyli małe dzieła fotograficzne. Na Gzelu udało nam się podejrzeć kaczki i łabędzie, muszle rodzimego małża słodkowodnego- szczeżui, zazielenioną już rzęsę wodną pokrywającą  stawy.
Choć Rudy przywitały nas deszczem i mgłą, udało nam się zobaczyć pierwsze oznaki wiosny –śnieżycę wiosenną i śnieżyczkę przebiśnieg. Powitały nas dzikie kaczki łączące się na wiosnę w  pary. Udało nam się wypatrzyć miejsca, gdzie żerowały bobry ścinając drzewa. Do Rud na pewno wrócimy latem, odkrywać piękno przyrody, zwiedzać historyczne miejsca i przejechać się zabytkową kolejką wąskotorową. 

     

Ostatnim miejscem do fotografowania był Zalew Rybnicki. Niestety podczas zwiedzania tamy nadciągnęła taka mgła, że elektrownia i Zalew zostały zasłonięte. Więc zadowoliliśmy się zwiedzaniem i omawianiem tematów ekologicznych, obiecując , że jeszcze tu wrócimy i zrobimy letni plener fotograficzny.