Archiwum postów

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2006

Lekcja muzealna w Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu

26.06.2017

Jastrzębie przywitało uczestników wycieczki słońcem, a piękny park wokół dawnego uzdrowiska, zielenią i ładnymi widokami. Podczas lekcji muzealnej uczniowie dowiedzieli się jak wyglądała śląska chata, sprzęty domowe dawniej używane, narzędzia służące w gospodarstwie oraz w kuźni. „Historie węglem pisane” przybliżyły tradycje górnicze, historie węgla a także okres powstawania kopalni w naszym regionie. Ciekawostką były rzeźby wykonane w węglu i graficie, w tym wykonane postacie Skarbka i św.Barbary. Lekcja muzealna była atrakcyjna ze względu na pokazy multimedialne, w tym quiz który grupa ukończyła wzorowo, oraz możliwość wirtualnego ubierania górnika w strój galowy. Kolejną ekspozycją muzealną była wystawa Moje M, pokazująca mieszkania z lat PRL-u, powstawania bloków z wielkiej płyty i napływu mieszkańców do Jastrzębia. Niektóre sprzęty wywoływało uśmiech, niektóre są znane uczniom, a przeznaczenia niektórych w ogóle nie mogli się domyślić. Uciechę wzbudził kalejdoskop, którym dawniej bawiły się dzieci. Niektórzy zaczęli sobie przypominać, że np rodzice mają jeszcze gdzieś na strychu syfon lub gramofon. Aby nieco odpocząć i lepiej przyswoić nowe wiadomości, grupa udała się na mały spacer po parku, zrobiła przerwę śniadaniową pod muszlą koncertową. Kolejnym przystankiem było Inhalatorium Solankowe. Tu każdy mógł się nawdychać solanki do woli, wypocząć, zrelaksować się, niektórzy zmęczeni zdrzemnęli się, a niektórzy zdążyli zagrać w karty. Grupa dotleniona, naładowana zdrowotnymi solami i wrażeniami, udała się co cukierni Jagódka by wzmocnić się smakowitościami przed drogą powrotną do Rybnika. Gdy młodzież ulokowała się w autobusie, z nieba polały się strumienie deszczu. Ale teraz to już mogło padać. Wycieczka była bardzo udana, a młodzież zachowała się grzecznie i bezpiecznie.