Archiwum postów

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2006

Poznajemy zawody -wycieczki dydaktyczne w ramach Rybnickich Dni Kariery

24.10.2014

21 października 2014 w ramach VI Rybnickich Dni Kariery uczniowie klas gimnazjalnych pojechali na wycieczki dydaktyczne – wizyty zawodoznawcze do zakładów pracy: Zakład Szklarski i Galeria Luster, właściciel pan M. Komraus oraz Piekarnia Sklep Spożywczy w Zebrzydowicach, dzielnicy Rybnika, właściciel państwo J. T. Szymura.

Uczniowie zwiedzili oba zakłady, mieli możliwość przypatrzeć się pracy na wielu stanowiskach pracy, zadawali pytania pracownikom a także mieli okazję sami zająć się małym wycinkiem pracy. Ponadto przyjrzeli się obsłudze specjalistycznych maszyn i narzędzi niezbędnych w pracy szklarza.
 
Zobaczyli profesjonalną obróbkę szkła, wytwarzanie różnorodnych przedmiotów i półproduktów z tego surowca a także zapoznali się z montażem i konserwacją. Mieli możliwość samodzielnego wycięcia fragmentów szkła z pomocą narzędzi ręcznych, obserwowali szlifowanie i wygładzanie krawędzi poszczególnych elementów z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn. Byli świadkami powstawania prac witrażowych, zachwycili się gotowym witrażem do Kościoła pod wezwaniem Św. Jadwigi w Rybniku W zachwyt wprawił uczniów ogromny wybór gotowych  luster, witraży, naczyń, żyrandoli. Zaciekawiły ich projekty witraży czy też produkcja drobnych detali ozdobnych.
 
Zostaliśmy przyjęci w zakładzie bardzo miło, pracownicy chętnie opowiadali i dzielili się doświadczeniem w pracy.
W Piekarni Sklepie Spożywczym uczniowie mieli okazję zobaczyć sprawną i bezpośrednią obsługę klienta, umiejętność obsługi kasy fiskalnej, dbałość o porządek na stanowisku pracy. Pracownica podzieliła się doświadczeniem zwracając szczególną uwagę na obowiązek sprawdzania stanu sklepu i dokonywania systematycznych zamówień brakujących towarów oraz sprawdzania terminów przydatności do spożycia. Zwróciła uwagę iż jej obowiązkiem jest umiejętność sporządzania wszelkiej dokumentacji, dbałość o ładną i zadbaną wystawę sklepową oraz  dbanie o reklamę sklepu. Sprzedawca musi być osobą komunikatywna, gdyż często w swej pracy udziela rad i propozycji przy rozwiązywaniu zgłoszonych wątpliwości przez klientów. W odwiedzonym sklepie sprzedawane są produkty wypieki z własnej Piekarni: różnorodne gatunki pieczywa, ciasta, kołocze, pączki. Można również zakupić chleb na wagę. Na pytania jak radzi sobie obsługa z niekulturalnymi lub pijanym klientami usłyszeliśmy odpowiedź: „wzywamy policję”.