Archiwum postów

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2006

„Trzymaj formę”- wywiad z pielęgniarką szkolną

11.06.2013

 

 

Jak dbać o swoje zdrowie, jak prawidłowo się odżywiać, co szkodzi naszemu zdrowiu? – odpowiedzi na te pytania znajdziecie w wywiadzie, którego udzieliła uczniom szkolna pielęgniarka, pani Ilona Kukla. 

 

Jak dbać o swoje zdrowie ?

Zdrowie jest największym skarbem człowieka . Każdy chce żyć długo, zdrowo i szczęśliwie. Można to osiągnąć prowadząc zdrowy styl życia. Można to osiągnąć prowadząc zdrowy styl życia, na który składa się m.in. -prawidłowe odżywianie -aktywność fizyczna -ograniczenie stresu -wyeliminowanie uzależnień To są w moim przekonaniu podstawowe elementy warunkujące zachowanie dobrego zdrowia przez długie lata.  

 

Jak się zdrowo odżywiać ?

Prawidłowe odżywianie: to w dużym uproszczeniu dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do utrzymania zdrowia. Składniki odżywcze to; białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne. W zależności od roli jaka pełnią w organizmie dzielą się na energetyczne, budulcowe oraz regulujące. Bardzo ważne jest regularne spożywanie posiłków 4-5 wciągu dnia najlepiej o stałych porach. Zasady prawidłowego odżywiania dzieci i młodzieży wieku szkolnym są bardzo istotne. Należy pamiętać, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które powinno się składać z pieczywa najlepiej razowego, chudych wędlin, sera, jaj, ryb wędzonych oraz warzyw takich jak pomidor, ogórek czy papryka. W ciągu dnia należy spożywać także od 2-3 szklanek mleka lub produktów mlecznych takich jak jogurt, kefir czy biały ser. W codziennej diecie nie powinno zabraknąć mięsa, ryb, jaj, nasion roślin strączkowych głównie fasoli czy grochu. Młodzi ludzie powinni pamiętać także o codziennej porcji waży i owoców oraz o odpowiedniej ilości płynów. Posiłki należy urozmaicać. Bardzo ważna dla zachowania zdrowia jest aktywność ruchowa, która sprzyja prawidłowemu rozwojowi organizmu, podnosi sprawności fizyczną, wpływa na prawidłowy wzrost, kształt kości i rozwój mięśni. Ładna wyprostowana sylwetka i prawidłowa postawa ciała to jedne z warunków zdrowia i dobrej kondycji.

 

Co szkodzi zdrowiu ?

Nieprawidłowe odżywianie prowadzi do zaburzeń stanu zdrowia i rozwoju organizmu takich jak otyłość, niedobór masy ciała, anoreksja czy bulimia. Mała aktywność ruchowa oraz nieprawidłowa dieta sprzyjają występowaniu wad postawy u dzieci i młodzieży, pogorszeniu wydolności i sprawności fizycznej. Powoduje to szybkie zmęczenie i znużenie, a jest to w znacznym stopniu związane z rozwojem cywilizacji. Bardzo często korzystamy z samochodów. Zbyt wiele czasu spędzamy przed telewizorem czy komputerem. Zdrowiu szkodzą również różnego rodzaju używki takie jak: alkohol, papierosy czy narkotyki. Dlatego należy ich unikać i wyeliminować. Należy również zachować umiar w spożywaniu tłuszczów, cukru, soli i ograniczyć spożywanie fast-foodów.

Dziękujemy za rozmowę

Wywiad przeprowadzili i spisali; Michał Machoczek i Łukasz Bojar I gim