Archiwum postów

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2006

UCZYMY SIĘ FIZYKI PRZEZ DOŚWIADCZENIA

6.11.2023

OSOBLIWOŚCI ŚWIATA FIZYKI 2023

W czwartek 28 września uczniowie klas zawodowych i licealnych pojechali na wycieczkę do Katowic, aby uczestniczyć w programie Osobliwości  Świata Fizyki  organizowanym w ramach Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego Uniwersytetu Śląskiego. Celem wyjazdu było poznanie zjawisk fizycznych poprzez oglądanie pokazów i doświadczeń, przygotowanych przez pracowników Zakładu Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Śląskiego. Wiele ciekawych eksperymentów nie można wykonać w warunkach szkolnych, dlatego możliwości wykonania ich na żywo nie można przegapić. Do Katowic uczniowie pojechali pociągiem, co dla niektórych było dodatkową atrakcją. Pokazy znane pod nazwą „Osobliwości Świata Fizyki” organizowane są corocznie we wrześniu już od 1984 roku. W tym roku szkolnym młodzież wysłuchała dwóch wykładów pt. „Na grzbietach fal” oraz „Niebezpieczny przyjaciel – ogień”.

Fale kojarzą się nam zwykle z wodą i morzem, jednak, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, że nieustannie się nimi posługujemy. Podczas eksperymentów uświadomiliśmy sobie, że fale są obecne wszędzie wokół nas. Zobaczyliśmy zjawiska związane z falami, z ich rozchodzeniem się i nakładaniem, a także z ich oddziaływaniem z materią.

Ogień daje ciepło i światło, jednak to też groźny i niszczycielski żywioł. Podczas eksperymentów zobaczyliśmy kolekcje lamp dawnych i współczesnych oraz model hiszpańskiej konwekcyjnej elektrowni słonecznej. Oglądaliśmy sprzęt strażacki. Poznaliśmy działanie silnika rakietowego i zjawisko odrzutu.  

Pomysłowe i oryginalne eksperymenty wyjaśniły nam jak w praktyce działają prawa fizyki. Wielu naszych uczniów wzięło udział w doświadczeniach, sprawdzając na sobie jak to wszystko działa. Tak zorganizowane zajęcia wzbudziły wiele emocji oraz pozwoliły na lepsze zrozumienie pojęć, zasad i praw fizyki. Atmosfera była wspaniała zarówno na Uniwersytecie jak i podczas podróży. Uczniowie wrócili z wycieczki zadowoleni i pełni pomysłów na wykonanie drobnych doświadczeń w szkole na lekcjach.