Archiwum postów

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2006

Wrażenia po wycieczce z Oświęcimia

19.11.2010

 

W czwartek 21 października przedstawiciele klas licealnych wyjechali na wycieczkę do Oświęcimia. Wyjazd zorganizowała pani Dorota prowadząca bibliotekę szkolną. Młodzieżą opiekowała się polonistka pani Agnieszka. 

 

Pogodę mieliśmy cudowną: cieplutko, słonecznie i bezwietrznie – a to ważne na wycieczce.

Młodzi ludzie słysząc "Oświęcim" natychmiast kojarzą go z obozem koncentracyjnym, to ciekawe i bardzo wymowne. Niektórym trudno uznać, że Oświęcim to bijące życiem miasto ze swymi radościami i problemami.

Głównym celem naszej wycieczki był udział w warsztatach antydyskryminacyjnych w ramach programu grantowego "Po co nam tolerancja".Prowadzi je  Centrum Edukacji Kulturalnej w Oświęcimiu.
Siedziba centrum mieści się w Muzeum Żydowskim, tam też znajduje się synagoga, którą zwiedziliśmy. Wystawa muzealna prezentuje historię lokalnej społeczności żydowskiej.
Podczas warsztatów młodzież między innymi zobaczyła film pt. "Niebieskoocy", który zrobił na nich duże wrażenie. Licealiści jednogłośnie uznali, że prześladowania, ludobójstwa, wojny, terroryzm zaczynają się od pogardy wobec drugiego człowieka. A początek to pogardliwe słowo: żydek, pedał, rumun, czarnuch, lalunia….
Więcej informacji na ten temat można zdobyć na stronie: www.poconamtolerancja.pl

Po zakończonych warsztatach zwiedziliśmy miasto Oświęcim, w wolnym czasie skorzystaliśmy ze spaceru w słońcu.
Uczestnicy wycieczki w drodze powrotnej wyrazili przekonanie, że w warsztatach antydyskryminacyjnych powinien wziąć udział każdy młody człowiek – i nie tylko młody…
Wielu dorosłych ma problemy z tolerancją i szacunkiem do drugiego człowieka.