Archiwum postów

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2006

Wycieczka Oczyszczalnia Ścieków w Rybniku

25.05.2018

Grupa uczniów naszej szkoły w środę 16 maja pojechała na wycieczkę edukacyjną do oczyszczalni ścieków.

Mieliśmy ogromne szczęście bo pogoda na zwiedzanie była piękna: słonko, zero wiatru i deszczu, rześko a temperatura powietrza… w sam raz do zwiedzania.

Po obiekcie oprowadzała nas pani Aleksandra Polok i w ciekawy sposób przybliżyła nam zasady oraz mechanizmy oczyszczania ścieków.

Oczyszczalnia w Rybniku – Orzepowicach wchodzi w skład Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Przyjmuje i oczyszcza ścieki z terenu miasta oraz gmin Gaszowice i Jejkowice. raz do ogrzewania budynku administracyjnego oczyszczalni i obiektów technologicznych.

Na rozległym terenie oczyszczalni mogliśmy zobaczyć wiele urządzeń podczas ich pracy. Zaskoczył nas fakt, że nie czuliśmy żadnych nieprzyjemnych zapachów. Oczyszczalnia znajduje się poza centrum miasta i otoczona jest szerokim pasem zieleni. Podobały nam się kolorowe tablice informujące szczegółowo o procesach zachodzących podczas oczyszczania ścieków. Ale nie tylko, w obrazowy sposób przedstawiono na nich jakie są źródła powstawania ścieków, zasady korzystania z urządzeń sanitarnych, sposoby zagospodarowania ścieków osadowych. Poznaliśmy również jakie miejsca są odbiorcami już oczyszczonych ścieków.

Mogliśmy się przekonać na własne oczy, ze w oczyszczonych ściekach – bo to ciągle są czyste ścieki…a nie woda – żyją ryby i rosną rośliny wodne.

Oczyszczalnia w Rybniku – Orzepowicach wchodzi w skład Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Przyjmuje i oczyszcza ścieki z terenu miasta oraz gmin Gaszowice i Jejkowice. Powstała w latach od 1970 do 1976 a w roku 2000 przeprowadzono jej kompleksową modernizację.

Oczyszczalnia oczyszcza ścieki na dwa sposoby: mechanicznie i biologicznie.

Oczyszczanie mechaniczne odbywa się w trzech fazach: na kratach bębnowych, piaskowniku i osadnikach wstępnych. Mogliśmy te procesy obserwować przebywając w pobliżu maszyn i urządzeń zajmujących się tymi zadaniami.

Następnie odbywa się biologiczne oczyszczanie ścieków metodą osadu czynnego i powstające w wyniku oczyszczania ścieków osady poddawane są fermentacji w komorach fermentacyjnych. Wytwarzany tam biogaz jest przetwarzany na energię elektryczną oraz spalany w kotłach do ogrzewania wody użytkowej oraz do ogrzewania budynku administracyjnego oczyszczalni i obiektów technologicznych.

Dziękujemy Dyrekcji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji za umożliwienie nam zwiedzania zakładu a pani Agnieszce za ciekawe i i wyczerpujące informacje.

Opis i zdjęcia: Dorota Porwoł