Archiwum postów

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2006

Wycieczki dydaktyczne do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. K. Prusa w Rybniku

22.02.2015

W ostatnich dniach stycznia nauczyciel bibliotekarz pani Dorota Porwoł zorganizowała dwie wycieczki dydaktyczne do biblioteki miejskiej dla uczniów klasy drugiej gimnazjum oraz dla uczniów klas drugiej i trzeciej szkoły przysposabiającej do pracy. Wycieczki były organizowanew celu zobaczenia wystawy edukacyjnej 650 lat w służbie książki i czytelnictwa.

Opiekunkami uczniów były panie Agnieszka Cichy, Adriana Kowalczyk i pani Monika Bielińska – Wawoczny.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić wystawę i zapoznać się z historią książki od glinianej tabliczki do czasów współczesnych, poznali historię ekslibrisu i książki łańcuchowej.
Na wystawie wyeksponowano zdjęcia najstarszych zabytków literatury polskiej, książkę miniaturową, kieszonkową i elektroniczną.  Uczniowie poznali historię książki pisanej i drukowanej. Ponadto zapoznali się z budową książki.
 
         
Ciekawostką była najmniejsza wystawiona książeczka na, która ma zaledwie niecałe 2 centymetry.

Jednak nie jest najmniejszą książeczką. W Piotrowicach pan Zygmunt Skoczny robił najmniejsze książki na świecie, zrobił 165 malutkich książeczek. Jego najmniejsza książeczka świata została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa – ma ona wymiary 1 na 8 milimetrów i jest wielkości ziarnka maku!
 
       
Drugą częścią wycieczek dydaktycznych było zwiedzanie pomieszczeń bibliotecznych: wypożyczalni dla dzieci i młodzieży, czytelni, wypożyczalni dla dorosłych, oddziału materiałów muzycznych i książki mówionej. Ponadto uczniowie poznali regulamin zachowania się w bibliotece oraz warunki konieczne do zostania czytelnikiem tej biblioteki.
Wszyscy uczestnicy wycieczek otrzymali w prezencie pamiątkowe zakładki do książek i ekslibrisy.
 
       
Opisane powyżej zajęcia prowadziły bibliotekarki – pracownice Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku.