Archiwum postów

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2006

Apel do rodziców

1.04.2019

DRODZY RODZICE!!!

Przed nami bardzo ważne dni, które mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość polskiej edukacji. 08 kwietnia najprawdopodobniej rozpocznie się ogólnopolski strajk nauczycieli i dlatego chcemy prosić Was o zrozumienie i wsparcie.

Z mediów dowiecie się zapewne, że walczymy tylko o „kasę” dla siebie, co nie jest prawdą. Od kilku dekad poszczególne rządy sukcesywnie degradowały status zawodowy nauczyciela. Tak też się stało rok temu, kiedy to wydłużono ścieżkę awansu zawodowego i wprowadzono utopijną ocenę pracy nauczyciela.

Środowisko oświatowe zaczęło wyrażać swoją dezaprobatę wobec tych poczynań poprzez różnego rodzaju protesty, manifestacje i liczne rozmowy wszystkich związków zawodowych ze stroną rządową. Niestety bez efektu. Protestując, walczymy o godność i podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela, ponieważ bez tej zmiany nie będzie możliwa poprawa stanu polskiej edukacji a to z kolei odbije się na przyszłości Waszych dzieci:

niska pensja nauczyciela; niespotykana w innych zawodach 15-letnia ścieżka awansu zawodowego; skomplikowana ocena pracy; biurokracja powodująca, że czas, który moglibyśmy poświęcić uczniowi marnujemy na sterty nikomu niepotrzebnych dokumentów; brak stabilizacji w edukacji, reforma goni reformę; ciągłe zmiany w prawie oświatowym; zmiany w podstawach programowych itp.

To tylko niektóre z elementów, które powodują, że zawód nauczyciela staje się mało atrakcyjny dla młodego pokolenia, zastanawiającego się, jakie wybrać studia. Przy niskim prestiżu naszego zawodu, najzdolniejsi będą wybierali studia prawnicze, ekonomiczne, medyczne, techniczne itp.

Za kilka lat na emeryturę odejdzie bardzo duża grupa nauczycieli, którzy już dawno na nią zasłużyli, ale niestety zmieniono im reguły gry. I tu powstaje kluczowe pytanie:

Kto ich zastąpi, kto będzie nauczał pokolenia Waszych dzieci i wnuków?

My chcemy, aby w dalszym byli to najlepsi fachowcy-dobrze wyszkoleni i przygotowani. Do tego potrzebna jest odbudowa prestiżu zawodu nauczyciela, tak aby był on atrakcyjny pod względem finansowym oraz stwarzał doskonałe warunki nauczania przyszłych pokoleń.

Chcielibyśmy uniknąć strajku,nie chcemy by godził w dobro uczniów i rodziców -komplikując najbliższe dni. Dlatego został on ogłoszony z tak dużym wyprzedzeniem. Jest to czas dla rządzących, by przystąpili do konstruktywnych rozmów. Niestety, zamiast tego stosują coraz mocniejszą nagonkę medialną na nasze środowisko- propagandowe spoty, kłamliwe wypowiedzi polityków i opłaconych mediów o naszych zarobkach, dezinformację i zrzucanie winy na samorządy i nauczycieli.

Jeżeli do 8 kwietnia nie dojdzie do porozumienia, nie pozostanie nam nic innego, jak rozpoczęcie akcji strajkowej i odwołanie zajęć. Wtedy będziemy potrzebować Waszego zrozumienia i wsparcia.

 

PRACOWNICY ZS NR 6 W RYBNIKU