Archiwum postów

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2006

Śląsko godka -język serca czyli XIV Regionalny Konkurs Gawędziarzy w Rybniku -Niewiadomiu

1.06.2012

 

W dniu 17 maja w Domu Kultury w Niewiadomiu odbył się XIV Regionalny Konkurs Gawędziarzy zatytułowany "Śląsko godaka – język serca". Celem konkursu było pielęgnowanie i kultywowanie gwary śląskiej, uwrażliwienie młodego pokolenia na kulturę, historię i obyczajowość regionu. Ponadto stworzenie warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz umożliwienie młodym ludziom prezentowania własnych talentów.

 W konkursie wzięło udział 46 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Atrakcji było co niemiara, występy wzbogacono regionalnymi strojami i rekwizytami. Naszą szkolę reprezentowali dwaj uczniowie Tomasz Fojcik i Piotr Holona, których przygotowała pani Dorota Porwoł. Tomasz zaprezentował  własny tekst pisany wspólnie ze swoją babcią. Natomiast Piotr wykorzystał fragmenty utworu śląskiego gawędziarza pana Jerzego Buczyńskiego.

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 18 maja również w sali kinowo-widowiskowej Domu Kultury w Niewiadomiu. Jury złożone ze znawców gwary i tradycji śląskiej brało pod uwagę m.in. poprawność gwarową, dobór gawędy, interpretacja tekstu, strój i gra aktorska, ogólny wyraz artystyczny. Laureatom wręczono dyplomy, nagrody i wyróżnienia. Tomasz Fojcik i Piotr Holona otrzymali wyróżnienia.

Rozdaniu nagród towarzyszyło przedstawienie w wykonaniu nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Chorzowie pt.: "Co ludzie pedzom?". Spektakl ten został zrealizowany na podstawie "Moralności Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Wszyscy świetnie się bawili!