Spotkanie projektowe na Litwie

28.10.2018

Wyruszyli na podbój Litwy. Bartek i Michał wraz z opiekunkami od 1 października przez następny tydzień będą uczestniczyli w spotkaniu projektowym w ramach projektu I am here, too! Erasmus +. Swoją podróż do miejscowości Kiejdany rozpoczęli z Pyrzowic, z przesiadka w Warszawie.
Wyjazd obfitował w wiele wrażeń i nowych doświadczeń. Oprócz wizyty w Wilnie uczniowie pojechali do muzeum koni w Anyksciai. Tam poznali jak tradycyjnie wypieka się ciemny litewski chleb na liściach tataraku. Była okazja do samodzielnego ciasta zrobienia chlebka. Uczniowie poznawali kulturę regionu, tradycyjne wyroby, prace kowala oraz pan pracujących na krosnach, jak również kolekcje tkanin,dawnych sprzętów i przedmiotów domowego użytku. Mimo deszczu pomiędzy dawnymi chałupkami mogliśmy chodzić na szczudlach, jezdzić na drewnianych konikach czy pokręcic się na rzezbionych karuzelach. Finałem odwiedzin w muzeum była uczta zlożona z tradycyjnych potraw- sera,sledzi,miodu,pieczonych ziemniaków, kiełbasek,kurczaka,ciemnych chlebów,sałatek i warzyw. Na zakończenie pojechaliśmy w piękne okoliczności przyrody- spacer w koronach drzew.