Archiwum postów

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2006

Spotkanie z poetkami naszego regionu

24.09.2012

 

W środę 19 września odbyło się w bibliotece szkolnej spotkanie młodzieży klas pierwszych z poetkami, panią Janiną Dąbrowską i panią Reginą Sobik – członkinią Stowarzyszenia "Slońsko Ziemia". Panie te gościły już wcześniej w naszej szkole. 

   

W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość zapoznania się z wierszami poetek, wyrażenia własnej interpretacji dzieła poetyckiego. Byliśmy zaskoczeni wypowiedziami uczestników spotkania, każdy z nich miał własną interpretację tego samego wiersza.
Tym samym sprawdziło się powiedzenie: "Dzieło artystyczne żyje własnym życiem".
Na odbiór poezji ogromny wpływ mają dotychczasowe doświadczenia, przeżycia, marzenia i oczekiwania odbiorcy. Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat skojarzeń i obrazów, które wytworzyły się w ich głowach w trakcie słuchania wierszy.
Ponadto uczucia i wyobrażenia – które rodziły się w nich – wyraźnie zmieniały ich zewnętrzne zachowanie się. Spotkania takie pozwalają młodzieży na rozwijanie własnej wrażliwości i wyobraźni, wzbogacają zasób słownictwa, pomagają ponazywać własne emocje i nastroje, są pomocą w rozpoznawaniu uczuć w sobie.
Rozpoczął się Międzyszkolny Konkurs POEZJĄ MALOWANE – to pomysł pani bibliotekarki Doroty Porwoł. Konkurs ten trwa dwa miesiące, udział w nim wezmą uczniowie szkół specjalnych podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Rybnika, Wodzisławia, Żor, Czerwionki, Jastrzębia, Raciborza, Rydułtów, Pszczyny. Przedmiotem konkursu jest wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej w oparciu o przeczytane wiersze. Konkurs ten jest współfinansowany ze środków Miasta Rybnika.
Organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół i Wychowanków Zespołu Szkół nr 6 w Rybniku – DLA DOBRA.
Sekretarka Stowarzyszenia pani Agnieszka Miłoś bardzo aktywnie współdziała w tym konkursie.
Spotkanie z w/w poetkami miało na celu zainteresowanie Konkursem Międzyszkolnym POEZJĄ MALOWANE.
Atmosfera była bardzo miła.