Archiwum postów

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2006

Wycieczka do Chlebowej Chaty w Górkach Małych

14.11.2012


 

W dniu 05.11.2012 młodzież z klas przysposabiających do pracy ( II Ap,II Bp, III Bp) uczestniczyła w wycieczce do Chlebowej Chaty w Górkach Małych. Chociaż poniedziałkowy poranek przywitał nas deszczem, humory dopisywały wszystkim uczestnikom.

     

Program wycieczki zakładał uczestnictwo w prezentacji „Od ziarenka do bochenka”.Dwugodzinna prezentacja obejmowała: oglądanie maszyn wykorzystywanych przy uprawie i obróbce ziarna dawniej i dziś,omawianie procesu powstawania masła oraz sprzętów do tego wykorzystywanych, omawianie sposobu pozyskiwania miodu a także pokaz sprzętu pasiecznego.  

     

Nasi uczniowie mieli okazję spróbować młócenia cepami, mielenia zboża na żarnach czy osiewania mąki. Najwięcej entuzjazmu wzbudziło samodzielne formowanie podpłomyków oraz ich wypiek i degustacja co widać na załączonych zdjęciach. Wspaniała była również sceneria zajęć, w których uczestniczyliśmy. Przemieszczaliśmy się w trakcie nich od starej stodoły, przez tradycyjna wiejską izbę, w której zachwycał nas prawie każdy sprzęt, po piwnicę z piecem do wypieku chleba. Przy chlebowym piecu, który w ten pochmurny, jesienny dzień dawał nam przyjemne ciepełko przygotowano dla nas biesiadę z żytnim chlebkiem, świeżym masełkiem , miodem i kawą zbożową .

     

Z żalem pożegnaliśmy Chlebowa Chatę i ruszyliśmy na Równicę , gdzie w schronisku czekał na nas gorący żurek. Wjeżdżając na Równicę podziwialiśmy piękną panoramę Beskidu. Dla niektórych uczniów była to pierwsza całodniowa wycieczka , z pewnością zapadnie w ich pamięci. Za możliwość wyjazdu serdecznie dziękujemy sponsorowi wycieczki ( całkowity koszt wyjazdu był sponsorowany). Zapraszamy do zobaczenie fotorelacji z naszego wyjazdu.