Święta, święta …już po świętach

 

Okres świąt Bożego Narodzenia ma w naszej tradycji szczególne znaczenie. W Zespole Szkół nr 6 od lat pielęgnuje się tradycje bożonarodzeniowe. Krótko przed świąteczną przerwą w nauce cała społeczność szkolna spotkała się w sali gimnastycznej.

Tam nauczyciele wspólnie z młodzieżą przygotowali jasełka- czyli specjalne widowisko związane z Bożym Narodzeniem wzorowane na dawnych misteriach franciszkańskich. W jasełkach obok uczniów wystąpili także nauczyciele. Na szczególne słowa uznania zasługują wspaniałe stroje, w których wystąpili aktorzy biorący udział w spektaklu.  Tego typu imprezy nie tylko integrują, ale także a może przede wszystkim stwarzają okazję do prezentacji uzdolnień młodych ludzi. Uczniowie oraz nauczyciele recytowali, grali  na instrumentach oraz śpiewali  kolędy.

Spotkanie jasełkowe połączono ze wspólną szkolną wigilijką. Podczas spotkania łamano się opłatkiem, składano sobie życzenia. Była to również znakomita okazja  by podziękować gronu pedagogicznemu, pracownikom administracji oraz uczniom za pełną zaangażowania pracę w dobiegającym końca roku oraz złożyć życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności na Nowy Rok. Tego dnia na stołach królowały świąteczne potrawy przygotowane w pracowni technologii spożywczej  działającej na terenie szkoły. Był zatem karp z ziemniakami  i kapustą.  Nie brakowało również świątecznych wypieków. Uczniowie oraz nauczyciele wrócą do szkoły już w nowym 2012 roku.

Boże Narodzenie tuż, tuż

 

Nasza szkoła przybrała już odświętną szatę. Pojawiła się  choinka, są także kolorowe lampki. Szkolne korytarze również zostały udekorowane. Uczniowie podczas zajęć także wykonywali różnorodne ozdoby i dekoracje świąteczne. Wszak grudzień to czas szczególny. 

Z początkiem miesiąca rozpoczyna się okres przygotowawczy do nadejścia Świąt Bożego Narodzenia. Chrześcijańskie święto Bożego Narodzenia zostało wprowadzone w starożytności dla uczczenia tajemnicy narodzenia Jezusa Chrystusa. Zaczęto je obchodzić w IV wieku. Święto zostało poprzedzone okresem przygotowawczym, czyli adwentem  połączonym z postem oraz – wigilią.  

 

 

Z tym wyjątkowym dniem w roku, wiąże się wiele wierzeń ludowych, takich jak przekonanie o tym, że woda w źródłach i potokach zamienia w wino, a zwierzęta mówią ludzkim głosem.  Na podstawie pogody w kolejnych dniach od 25 grudnia do 6 stycznia wróżono, jaka będzie pogoda w kolejnych miesiącach przyszłego roku.  

Trudno wyobrazić sobie Święta bez śpiewania kolęd, zwyczaju szczególnie pielęgnowanego w krajach słowiańskich, z którym wiąże się nieco już zanikający inny zwyczaj – kolędowania, czyli obchodzenia domów ze śpiewem kolęd i składaniem życzeń. Trudno także wyobrazić sobie Święta bez przybranej ozdobami choinki.  Zwyczaj ten jest stosunkowo młody, choć w wielu kulturach i religiach drzewo iglaste od dawien dawna było symbolem życia.

 

 

 Jednak świąteczne drzewko w z postaci zbliżonej do tej którą znamy pojawiło się w niemieckiej Nadrenii na przełomie XV i XVI wieku. Symbolizujące rajskie drzewo świerki lub jodły przyozdabiano jabłkami dla przypomnienia odkupienia grzechu pierworodnego, świeczkami – na znak światła Chrystusa, zaś na czubku umieszczano gwiazdę betlejemską czyli zwiastun narodzin Zbawiciela. Do Polski zwyczaj strojenia świątecznego drzewka przywędrował dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku.

Święta kojarzą nam się również z życzeniami wypisywanymi na specjalnie ozdobionych kartkach. Pierwszą taką kartkę z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia wysłano w Anglii w 1842 r. Tak naprawdę jednak zwyczaj wysyłania życzeń świątecznych na specjalnych kartkach stał się popularny na całym świecie dopiero w latach 20. XX wieku. W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX w., najwcześniej na terenie Galicji.

Korzystając z okazji Dyrekcja, pracownicy oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 6 składają Państwu serdeczne życzenia świąteczne. Dużo zdrowia, wielu radosnych chwil przy wigilijnym stole, spotkań w gronie rodzinnym oraz wiele życzliwości. Nich te święta obudzą w nas pokłady życzliwości i wzajemnego zrozumienia zaś nadchodzący Nowy Rok obfituje wyłącznie w radosne chwile.

 

Tydzień Regionalny 2011

 

W dniach od 5 do 9 grudnia w Zespole Szkół nr 6 w Rybniku odbywał się Tydzień Regionalny. W tym czasie młodzież  uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach  ukierunkowanych  na pogłębienie wiedzy zakresu  zwyczajowości i obrzędowości  śląskiej.    

Uczniowie z klas zawodowych oraz przysposabiających  zobaczyli  film prezentujący najciekawsze zdaniem twórców miejsca w naszym województwie. Podczas spotkania zorganizowanego w szkolnej auli  uczniowie oglądali także fotografie śląskich zabytków.   Po obejrzeniu filmu ramach w szkolnej świetlicy zorganizowano  konkurs plastyczny, w  którym  uczniowie rysowali obiekty związane ze Śląskiem czy z Rybnikiem. Na pracach pojawiły się zatem  szyb Głowacki  z zabytkowej kopalni Ignacy, schody wraz z fontanną przed RCK czy zalew rybnicki.  W ramach wspomnianego tygodnia  uczniowie zobaczyli także baśń Hansa Christiana Andersena „Świniopas”. Spektakl odegrany po śląsku zaprezentowali rodzice dzieci uczęszczających do Zespołu Szkolno -Przedszkolnego w Rybniku-Golejowie.

 

Spektakl spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony uczniów. Na zakończenie Tygodnia Regionalnego zorganizowano konkurs na znajomość gwary oraz zabytków związanych z Rybnikiem. Zmaganiom towarzyszyły występy artystyczne w wykonaniu młodzieży. Ponadto w trakcie spotkania uczniowie mogli zobaczyć scenkę odegraną  do wiersza „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredro.  Wiersz odczytano  po śląsku, zaś w role tytułowych bohaterów wcielili się nauczyciele szkoły. W akademii zorganizowanej z okazji podsumowania Tygodnia Regionalnego uczestniczyli również znamienici goście w tym m.in. przestawicie kopalń, Rady Miasta oraz Rady Dzielnicy, literaci , członkowie Stowarzyszenia „Dla Dobra” oraz dyrektor Domu Kultury w Rybniku- Boguszowicach. Ostatnim akcentem Tygodnia Regionalnego było spotkanie z Jerzym Buczyńskim literatem , autorem opowiadań o tematyce ludowej oraz  Józefem Porwołem autorem wierszy opisujących piękno mowy i ziemi śląskiej. 

Wizyta w pracowni witrażu Colorglass

 

Do pracowni witrażu Colorglass  mieszczącej się w Rybniku przy ul.Staszica 3,zawitały uczennice klasy I b/p. Pracownię odwiedziła Ania, Ola, Karolina, Marcelina i Kasia razem paniami Oktawią i Adrianną. 

Dziewczyny zapoznały się z działalnością pracowni, obejrzały różne dzieła szklane, ceramiczne i filcowe.Następnie uczennice przygotowały się do wykonania mozaiki. Z pełną werwą zabrały się do pracy, początkowo na papierze- wzorom, pomysłom i projektom nie było końca. Ostatecznie zostały 2 projekty ,motyl i kwiat.

 

  

Gdy dziewczyny przeniosły wzory na podłoże zaczęła się bardzo ciekawa część pracy. W ruch poszły młotki a na nosy okulary ochronne. Tłukąc kafelki można było zredukować część rozpierającej energii a także poćwiczyć precyzję uderzania młotkiem. Potłuczone kafle w odpowiednich wymiarach zostały przeniesiony na wzór i przytwierdzone odpowiednim klejem.

Praca ta wymagała cierpliwości i staranności, ale nie była uciążliwa, gdyż żartom i śmiechom nie było końca. Trud pracy został wynagrodzony słodyczą ..poczęstunku i ciasteczek podczas przerwy. Końcowy etap powstawania mozaiki –fugowanie. I oto dzieła dziewczyn ukończone. A na buziach duma i uśmiechy.

 

Dziękujemy panu Mateuszowi , że tak ciepło nas przyjął, udzielał fachowych porad i pomocy oraz zapewnił nam atmosferę twórczej zabawy.  Przygotowała Adrianna Kowalczyk
Linki:

http://colorglass.pl/index.php/przystan-dla-poszukiwaczy/20-relacje-z-wydarzen/70-odwiedziny-dziewczyn-z-zs6

http://colorglass.pl/index.php

Stowarzyszenie „Dla Dobra”

 

Stowarzyszenie   Przyjaciół  i  Wychowanków  „Dla dobra” przy Zespole Szkół nr 6  powstało  w kwietniu  2010 roku z inicjatywy dyrektor placówki Grażyny Adamczyk,  byłych i obecnych  nauczycieli oraz rodziców uczniów. 

Członkiem stowarzyszenia  może zostać każdy przyjaciel szkoły. Stowarzyszenie liczy ok. 30 członków.Raz na dwa miesiące członkowie się spotykają  omawiają plany, zgłaszają propozycje imprez dla młodzieży.  Z myślą o świętach członkowie Stowarzyszenia przygotowali paczki dla uczniów.

 

    

 

Wzorem lat minionych Stowarzyszenie  wspólnie ze szkołą organizuje  Sylwestra. Dochód z zabawy  zostanie przeznaczony na działalność  statutową Stowarzyszenia w tym na dofinansowanie przedsięwzięć organizowanych dla uczniów.  W programie imprezy muzyka na żywo, domowe dania kuchni śląskiej oraz  pyszne ciasta.