Archiwum postów

 • 2024
 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2006

Wycieczka do Zakładu Zieleni Miejskiej w Rybniku

26.05.2011

12 maja uczniowie klasy IIB/P  przysposabiającej do zawodu pomocnik ogrodnika wybrali  się na wycieczkę dydaktyczną do Zakładu Zieleni Miejskiej w Rybniku. Wraz z uczniami były panie Adriana i Dorota. 

Tam zwiedziliśmy  DZIAŁ PRODUKCJI OGRODNICZEJ I DEKORACJI.
Po zakładzie oprowadzała nas kierowniczka tego działu pani Ewa Leśnikowska.
Praca tego działu skupia się na całorocznej produkcji i uprawie roślin ozdobnych, przeznaczonych przede wszystkim dla potrzeb obsady terenów zieleni miasta przez Dział Utrzymania i Konserwacji Terenów Zieleni.

Produkcja roślinna, to rośliny ozdobne dwuletnie i jednoroczne kwietnikowe, byliny oraz krzewy i drzewa iglaste oraz liściaste, jest również oferta dla klientów indywidualnych.
Uczniowie obejrzeli uprawę roślin w szklarniach ogrzewanych, uprawę pod osłonami foliowymi i uprawy zagonowe.

Uprawa roślin w szklarniach ogrzewanych.
W obiektach tych odbywa się produkcja zasadnicza roślin jednorocznych kwietnikowych  oraz innych rodzajów upraw,  siew i rozmnażanie wegetatywne roślin. Ponadto pikowanie      i przesadzanie (doniczkowanie) gotowej rozsady roślin przed przeniesieniem do szklarni chłodnych, tuneli lub inspektów. Tu też odbywają się niezbędne zabiegi pielęgnacyjne w celu uzyskania odpowiednich walorów roślin. Ponadto formowanie roślin oraz przygotowanie mateczników. Prowadzenie innych roślin ozdobnych i dekoracyjnych z liści dla celów dekoracji w pomieszczeniach z okazji różnych uroczystości w obiektach samorządowych.

Uprawy roślin pod osłonami (tunele foliowe) i uprawy zagonowe.
Tu odbywa się kontynuacja upraw roślin rabatowych, wysadzonych do gruntu w miesiącach wiosennych (kwiecień-czerwiec) oraz uprawa roślin dwuletnich – rabatowych, tj. bratki, stokrotki i niezapominajki.

Na powierzchni otwartej prowadzona jest produkcja roślin ozdobnych szkółkarskich w kontenerach (krzewy iglaste i liściaste, byliny).

Nasi uczniowie z zainteresowaniem zwiedzali zakład zadając pani Ewie Leśnikowskiej wiele pytań.