Szkolenie w Paryżu odbywało się w ramach Programu Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe „Mobilność edukacyjna” i przeprowadzone było przez Anatolia Education.
Celem kursu było poszerzenie kompetencji zawodowych oraz językowych w zakresie:
nowatorskich metod pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych,
poznania różnorodnych narzędzi do e-learningu,
przygotowania do celowego i efektywnego stosowania technologii informacyjnej i komunikacyjnej do unowocześnienia swojego warsztatu pracy edukacyjnej i zwiększenia osiągnięć uczniów.
W programie uczestniczyli nauczyciele z Polski, Rumuni oraz Węgier.
W pierwszych dniach warsztatów uczestnicy zapoznali się z systemem szkolnictwa we Francji oraz z narzędziami komunikacji cyfrowej wykorzystywanymi przez uczniów i nauczycieli w procesie edukacji.
Nauczyciele uczestniczyli także w ćwiczeniach integrujących grupę, kształtujących umiejętność komunikacji, uważnego słuchania oraz w nawiązywaniu pozytywnych relacji w grupie.
Kolejne dni kursu poświęcone były pracy z aplikacjami i programami, które zwiększają motywację będącą bodźcem i zachętą do działania w pracy uczniów i nauczycieli oraz pozwalającymi na realizację postawionych celów min: Tome, Socrative, Trello, Padlet, Gamma, Flipgird i inne.
Omówione zostały także zagrożenia zdrowotne w zakresie zdrowia fizycznego i psychicznego płynące z nadmiernego korzystania z internetu a także sposoby ich niwelowania.
Podsumowaniem szkolenia był udział w grze terenowej z użyciem nowoczesnych technologii.
Na zakończenie, uczestnikom kursu wręczono certyfikaty. Zdobyte doświadczenia i umiejętności nauczyciele wykorzystają do podniesienia jakości pracy szkoły.
Zespół Szkół nr 6 w Rybniku realizuje projekt Erasmus + Kształcenie i szkolenia zawodowe. W ramach zaplanowanej mobilności w dniach 19 do 23 lutego 2024 odbyła się wizyta w Specjalnej Szkole w Calatayud w Hiszpanii. Ta mobilność była przeznaczona dla nauczycieli zaangażowanych w realizację projektu. Celem wizyty było poznanie dobrych praktyk w kształceniu zawodowym uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i ich możliwości zatrudnienia, oraz omówienie i podział działań do realizacji. Podczas wizyty w szkole w Hiszpanii placówkę rybnicką reprezentowali nauczyciele: Danuta Sobik, Sonia Krupa, Iwona Kajdana-Świtaj i Adrian Paluch. W trakcie wizyty nauczyciele poznali szkołę i zgłębili zasady jej funkcjonowania, mieli okazję przypatrzeć się specyfice pracy w placówce, biorąc udział w szeregu zajęć z kształcenia zawodowego ze szczególnym uwzględnieniem zajęć z ogrodnictwa prowadzonych przez nauczyciela przedmiotów zawodowych, a dokładnie: rozsad, zasiew, flancowanie, rodzaje roślin hodowanych w szkole, metody kształcenia zawodowego z ogrodnictwa, sposób ich dystrybucji, działania ekologiczne. Nauczyciele przedstawili swoją szkołę, jej specyfikę, miasto i kraj, używając różnych technik multimedialnych. Poruszono też kwestie komunikacji i upowszechniania efektów projektu. W kolejnych dniach wizyty omówiono zasady organizacji kształcenia zawodowego w Hiszpanii, stosowanych metod na lekcjach przysposabiających do pracy, głównie z tematyki ogrodniczej. Nauczyciele z Polski zwiedzili również historyczną część miasteczka Calatayud w regionie Aragonia, Saragossę oraz Barcelonę. W ostatni dzień wizyty rozdano certyfikaty.
Przede wszystkim do uczniów z problemami edukacyjnymi i orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Na spotkanie zapraszamy również nauczycieli i rodziców, którzy często stają przed koniecznością wyboru/rekomendacji dalszej ścieżki edukacji swoich dzieci i podopiecznych.
2. Jaka będzie forma prezentacji? Dla odwiedzających nas gości przygotowaliśmy szereg atrakcyjnych zajęć, które w ciekawy i aktywny sposób zaprezentują ofertę naszej placówki. Zaprezentujemy naszą infrastrukturę, pracownie którymi dysponujemy oraz zaprezentujemy zajęcia terapeutyczne realizowane w naszej szkole. W części z nich będzie można doświadczyć na własnej skórze.
3. Dlaczego warto?
Uczniowie zyskają wiedzę o specjalistycznej placówce funkcjonującej w Rybniku, która dla wielu może się okazać bardzo interesującą propozycją kontynuowania edukacji,
Atrakcyjna forma prezentacji będzie ciekawym urozmaiceniem dnia,
Elastyczne godziny wizyt pozwolą dopasować się do Państwa planu dnia.
4. Jak wziąć udział? Jesteśmy do Państwa dyspozycji w godzinach 9:00- 15:00. Prosimy o wcześniejszy telefon w celu umówienia dnia oraz godziny wizyty.
Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w Dniach Otwartych Naszej Szkoły! W przypadku dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu : 457 – 70 – 98, 509 627 831